Tüp bebek tedavisinde stres

Tüp bebek tedavisine başlamadan çok önce, daha hesap kitap bile yapmaya başlamadan, önce zihinsel olarak bu tedaviye hazır olmak gerkir. Çok zahmetli ve çaba gerektiren, uzun bir yolculuk olacağından, sonuçları ne olursa olsun çiftlerin morallerini bozmamaları, sabırlı olmaları, birbirlerine karşı her zaman hoşgörülü davranmaları tedavinin ilk şartıdır.

Doğal olarak çiftler büyük bir beklenti içinde olacaklardır. Ancak uzmanların tavsiyeleri, sonunda hayal kırıklığı yaşamamak için, bu beklentilerini makul tutmaları yönündedir.

Neticede tedavi süresince belki üzüntüler, can sıkıcı durumlar olacaktır. Belki tedavi aşamalarının bir noktasında yola devam etmeme kararı çıkabilecektir. Belki umutlar tükenecektir. Belki de hiç sorunsuz sürecek bir tedavinin sonucunda mutlu sona erişilecektir. Bunları baştan bilmek mümkün değildir. O nedenle de sonuçları kabul etmekte mantıklı olmak, sağduyuyu elden bırakmamak ve aklın dediğine kulak vermek en doğru hareket olacaktır.

Bu yapılabiliyorsa tedavinin gidişatı da bir o kadar sağlıklı olacaktır.

Bu yapılamıyorsa ortada stres var demektir. Stres ise tedavinin en büyük düşmanıdır.

“Bu yapılabiliyorsa” dedik ama nasıl olacak bunu yapmak?

Bir kere unutulmamalıdır ki tüp bebek tedavi yöntemi, gebe kalmanın sağlanmasında çok etkili bir yöntemdir, ancak bir mucize değildir. Bunu bilerek hareket etmelidir.

Image

Stresi azaltmak için neler yapılabilir? Bunun kesin bir reçete elbette yoktur. Ama yapılabilecekleri bir kaç maddede vermek en azından yol göstermek açısından yararlı olabilir:

  • Bir kere çiftler birbirlerine karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmalıdır.
  • Tedavinin aşamaları sırasında akla takılan bir konu varsa sağdan soldan, yalan yanlış bilgi edinmek yerine, doğrudan tedaviyi yürüten doktorlara danışılmalıdır. Eğer çiftlerin tedavi süreci ile ilgili pek fazla bilgisi yoksa, onlardan sakin olmaları beklenemez.
  • Çiftler çocuk edinme konusunda uyum içinde olmalı, zihinsel olarak kendilerini hazır hissetmelidirler.
  • Çiftler sabırsızlıklarının önünde geçemiyorlarsa, yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı tekniklerinden yararlanabilirler.
  • Sigara, kahve ve kola gibi nikotin ve kafein içeren alışkanlıkların terkedilmesinde yarar görülmüştür.
  • Bir uzman gözetiminde bir takım sportif çalışmaların yapılması gerekir. Ya da en azından her gün 15-20 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır.
  • Hatta bir adım ileri giderek, stresi yenme konusunda uzman bir psikologdan yardım istenmelidir.
  • Akupunktur tedavisi de stresi yenmede bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Bu tedavi şeklinin bilimsel olarak da olumlu etkileri tesbit edilmiştir.
  • Sadece çiftlerin kendileri arasında değil, onların aileleri ile de uyum içinde olmaları çok önemlidir. Neden çocuğunuz olmuyor gibi baskı ve beklentilerin hiç olmaması gerekir. Bu nedenle ailelerin de bilinçlenmesi, buna göre yaklaşımlarını değiştirmesi gerekir.

Buraya kadar, stresin tüp bebek tedavisine başlarken ve tedavi süresince yaptığı olumsuz etkilerinden bahsettik.

Ancak tüp bebek tedavisini gerektiren kısırlığın oluşumunda da stresin olumsuz etkileri büyüktür. Yumutalıkların, tüplerin ya da rahmin beklenen görevleri yerine getirememesine neden olan işlevsel bozuklukların bir kaynağı da strestir.

Anne adayı aşırı stres altındaysa, bu durum, yumutlamanın sağlıklı olmamasına, kaliteli yumurta üretilememesine, tüplerin yumurtaların rahime düşmesine geçit vermemesine, döllenme sırasında karşılaşılan olumsuzluklara ya da döllenme sonrası embriyonun tutunamamasına kadar bir çok sıkıntıya neden olacaktır.

Özellikle tedavi sırasında üstüste gelen başarısız denemeler, kaliteli yumurta elde edilemediğinden transfer yapılamaması, tedaviye yanıt alamama durumunda tedaviden vazgeçme olasılığı, en büyük stres durumlarıdır.

Bugün üreme sistemleri ve stres arasındaki ilişki bilimsel olarak da dikkate alınmakta ve gerektiğinde psikolojik destekle gebelik olasılığının artacağı kabul edilmektedir.

Sonuç olarak başarılı bir gebeliğin gerçekleşmesi için her iki tarafın da stresten uzak durmaları gerekir. Her zaman sabretmek ve olumlu düşünmek gerekir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s