Kısırlık ve stres


Stres, bir kişinin herhangi bir olayı tehlikeli olarak algılaması sonucu oluşan durum olarak ifade edilebilir. Gün içinde karşılaşılan olaylar, çeşitli insanlarla ilişkide hissedilen baskı ya da sıkıntı insan bünyesinde istenmeyen etkilenmeler oluşturur. İnsan ruhen ve beden olarak zarar görür. Bu beklenmedik etkiler stresin yarattığı sonuçlardır. Stres vücutta bazı organların aktivitelerini artırmasına neden olur. Bu hareketlilik ise, adrenal bezlerden salgılanan hormonların sinir sistemine dolması ile oluşur. Stres yorgunluk ve halsizlik meydana getirir, bağışıklık sistemini zayıflatır, sinirlerin gergin olmasına yolaçar.
Bir başka açıdan stres insanın içindeki potansiyeli açığa çıkarabilir, dikkat ve performansı artırabilir, enerji verebilir. Ancak bu olası yararlarının yanında gerçekte bir çok hastalığın da tetikleyicisidir. İşte kısırlık da bunlardan biridir.
Aslına bakılırsa tam bir kısır döngü. Stres mi kısırlığa neden oluyor, yoksa kısırlık mı strese neden oluyor? Stres kısırlığın hem nedeni hem de sonucu olabilir.
Burada önemli olan, kaynağı ne olursa oldun stresle başa çıkabilmektir. Bu yapılabildiği ölçüde insan daha huzurlu olacak ve tedavi daha iyi sonuçlanacaktır.
Kişi eğer kısırlık nedeniyle stres altındaysa herşeyden önce suçluluk veya kendini sorumlu tutmak duygularından kendini kurtarmalı ve bu sorunları paylaşabilmelidir. Kendisine kısırlık teşhisi konan eş öncelikle “neden ben” sorusunu sormaktan vazgeçmelidir. Arkasından aile içi baskılara ve bitmek bilmez sorulara göğüs germek için soğukkanlı olmalıdır.
Bir takım çalışmalar kısırlık tedavisi gören anne adaylarının, en az bir kanser tedavisindeki kadar stres altında olduklarını gösteriyor. Anne adayları her ay hamile kalma umutları ile bekledikleri için, sonra da gebelik gerçekleşmemişse hayal kırıklıkları yüzünden stres yaşıyorlar.
Kısırlık teşhisi konan bir çift bundan böyle vücutlarının ve yaşam planlarının kendi kontrollerinden çıktığını hisseder. Kısırlık testleri ve tedavileri psikolojik, fiziksel ve de finansal olarak stres yükü getirir.
Diğer taraftan tedavi başarı ile sonuçlanmış olsa bile, bu başarı çiftler için yeterli olmayabilir. Çünkü gebeliğin devamı süresince bir sorun çıkıp çıkmayacağı endişesi hep olacaktır.
Ancak yabancı bir Üniversite’de yapılan çalışmada, kısırlık tedavisi gören anne adaylarının tedavi sırasında yaşadıkları kaygı ve stresin onların hamile kalma olasılığını etkilemediğini ortaya koymuştur. Araştırmacılar depresyon ve kaygı yaşamayan ve yaşıyan anne adaylarında benzer hamile kalma oranları tespit etmişler. Yüksek kaliteli embriyolara sahip olmak hamile kalma konusunda tek belirleyici etken olarak ortaya çıkmış.
Ancak bu yönde yapılan bir çok araştırmada gerilim ve stresin hamile kalma başarısı üzerindeki etkisi konusunda bir görüş birliği sağlanamamıştır. Bazı araştırmalar bu durumun etkili olduğunu ortaya koyuyor ve anne adaylarını bu konuda uyarıyorlar.
Yine de ağırlıklı görüş stres ve kaygının bir anne adayının hamile kalması olasılığını düşürmediği yolundadır.
Evet kısırlık önemli ölçüde stres yaratabilir ancak stresin kesin olarak kısırlığa neden olduğunu ortaya koyan bir çalışma yok. Çok ender görülse de yüksek düzeydeki stresin, bazı anne adaylarında düzensiz yumurtlamaya ve hormon değişikliklerine neden oluğu söylenebilir. Birtakım olaylarda ise fazla stresin, erkeklerde sperm üretiminin azalmasına ve anne adaylarında tüp tıkanıklıklarına neden olduğu gözlenmiştir.
Herşeye rağmen doktorlar tedavi sürerken mutlaka stres faktörünü de hesaba katmak zorundalar. Stresi en aza indirmek hem tedaviyi kolaylaştıracak, hem de başarının yüksek olmasını sağlayacaktır.
Bu nedenle yoğun stresten ve stresin yarattığı zararlı etkilerden kurtulmak için stresle baş etmeyi (stres yönetimi) öğrenmek gerekir. Bu da imkansız değildir.
O zaman stresle baş etmek için ne yapılabilir? İşte bir kaç öneri:
• Olumlu düşünmeye çalışmalı
• Rahatlatıcı uğraşlar edinmeli
• Spor yapmalı
• Zamanı iyi kullanmalı
• Düzenli ve sağlıklı beslenmeli

Açıklanamayan kısırlık, Açıklanamayan kısırlık

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s